Každý se může zlepšit

Možná si říkáte, že ne z každého může být dobrý prezentátor. Obdivujete jak šéfové velkých korporací nebo politici s lehkostí přednáší nebo odpovídají na otázky dotěrných novinářů, aniž se jim roztřese hlas. Sledujete televizní moderátory a říkáte si, jak to jenom dělají, že jsou tak v pohodě. Máme pro Vás dobrou zprávu. Skvělým prezentátorem se člověk nerodí, ale stává. I ti nejlepší řečníci se na svá vystoupení připravují, trénují a zkoušejí. Přesně jako v divadle.

A když mluvíme o prezentování myslíme tím nejen velké nabité sály plné posluchačů dychtivě čekajících až promluvíte. Máme na mysli i malé konferenční místnosti, kde budete Vašemu šéfovi prezentovat výsledky oddělení za uplynulý rok. Nebo představovat Vašemu zákazníkovi novou službu, kterou nabízíte. Nebo je Vám třeba dvanáct a svou první velkou prezentaci chystáte na hodinu dějepisu. Připravíme Vás bez ohledu na věk a místo, kde máte vystupovat.

Proč cítíme strach a úzkost z prezentování? ​Souvisí s dobami dávno minulými. Už jeskynní člověk musel žít v komunitě,​ aby se tak bránil nebezpečí a odolával měnícím se podmínkám​. Sociální blízkost zesilovala jeho šanci na přežití​. Pračlověk se tak nejsilněji bál vyhoštění ze skupiny, které pro něj bylo extrémně stresující. Když jsme před publikem, začneme se potit, zrychluje se nám tep a vysychá hrdlo, protože se obáváme odmítnutí podobně jako před mnoha tisíci let se ho báli naši předkové. 

Možná máme obavu z ponížení, ztrapnění nebo soudu druhých, ale vyhoštěni ze sociální skupiny je to nejhorší, co nás podvědomě dostává na kolena. V našich seminářích se posluchači učí porozumět tomu, co je skutečnost a co naše domněnky a proč není nutné mít obavy z vystupování. Správným tréninkem si nové dovednosti zautomatizujete, budete jistější a zmizí úzkost​. Začnete skutečně prezentovat. Lehce a bez obav.